Jaké nástroje používám při koncertech

Tibetské mísy

Tibetská mísa je kovová nádoba ručně tepaná nebo strojově vysoustružena. Zvuk se vytváří kroužením nebo jemným klepnutím na její hranu speciální paličkou. Podle pověsti se tradiční tepané mísy vyráběly ze sedmi kovů – zlato, stříbro, rtuť, měď, železo, cín a olovo. Každý kov přitom představuje astrologické působení jedné planety. Zlato symbolizuje Slunce, stříbro Měsíc, rtuť Merkur, měď Venuši, železo Mars, cín Jupiter a olovo Saturn.

Avšak studie, které se zabývaly složením starožitných tibetských mís ukázaly, že se nejedná o 7 kovů, nýbrž o směs mědi a cínu (77:23), tedy tzv. zvonovina. Ta je samozřejmě mnohem vhodnější na výrobu rezonančních nástrojů jako jsou gongy, činely nebo právě tibetské mísy. Kde je však pravda, to nevím :-).

Strojově vyráběny tibetské mísy jsou z mosazi, avšak nevytvářejí tak kvalitní a léčebný zvuk, jako mísy ručně tepané.

Tibetských mís existuje celá řada, avšak z Tibetu jich pochází jen velmi málo. Většina ručně tepaných mís je dnes vyráběna v Indii a Nepálu.

Tibetský zvon

Tibetské zvony sloužily již odpradávna tibeťanům v chrámech jako obřadní nástroje. Podle tradice jejich zvuk zahání zlé duchy, démony a jiné zlé síly. Tibetské zvony se využívají nejen jako rituální nástroj, ale také jako terapeutická pomůcka. Podobně jako tibetské mísy mají totiž tzv. biorezonanční zvuk, který ovlivňuje člověka na fyzické i psychické úrovni.

Zvonečky ,,Tingsha“

Zvonečky Tingsha jsou vyrobeny z podobné slitiny kovů, jako tibetské mísy. Mají proto stejné relaxační, harmonizující a očistné účinky. Jejich frekvence je však vyšší než u tibetské mísy, proto je lepší je používat jemně a s citem.

Zvonečky připomínají dva malé činely spojené koženým páskem a zvuk vydávají úderem o sebe.

Dešťová hůl

Jedná se o dřevěnou hůl, která má uvnitř spirálovitě rozmístěné bambusové jehly a množství semen či kamínků. Při otáčení hole se začne obsah přesýpat a tím vytváří iluzi šumění deště. Blahodárně působí na ledviny a močové cesty. Stejně jako u ostatních terapeutických nástrojů i dešťová hůl napomáhá ke zklidnění mysli a odpojení se od reality.

Zvonkohra

Zvonkohra je další z harmonizačních nástrojů, jejichž zvuk je vytvářen soustavou kovových trubic či trubiček, které jsou naladěny na konkrétní tón. Mohou být rozeznívány větrem či dveřmi, dle toho, pokud je zvonkohra umístěna venku či uvnitř. Zároveň může být zvonkohra využita jako kreativní nástroj společně s dalšími harmonizačními nástroji.

Rolničky

Rolničky jsou velmi prastarým nástrojem, které je datován v Evropě až do doby bronzové, stejně tak se objevuje i ve východních zemích, zejména v Číně a Indii. Jsou vyrobeny z tenkého kovu a uvnitř skrývají kovovou kuličku.

Moktak

Moktak je dřevěný perkusní nástroj používaný buddhistickými mnichy během svých rituálů. Tento nástroj se používá hlavně v Číně, Japonsku a Korei. Moktak se také používá při obřadech smrti a vzkříšení, během zpěvu manter či odříkávání buddhistických textů.

Jiří Tůma

Leden 8, 2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *